هفته گذشته با فردی آشنا شدیم به نام آقای قدیری که حوالی میدان جمهوری در یک عطاری (گیاهان دارویی) کار می کند. ماجرا از این قرار بود که فردی ایشان را به ما معرفی و توصیه کرد اگر می توانیم به او سری بزنیم. ایشان به تعبیر همان دوست، نباض هستند، یعنی نبض می گیرند.

روال کار به این شکل است که بعد از پرسیدن سن افراد، نبض آنها را دو بار می گیرد و به صدای آن کاملا دقت می کند. همین برای تشخیص همه دردها و نواحی آسیب دیده بدن و تشخیص مشکلات و امراض برای او کافی است. یعنی بدون اینکه شما توضیحی اضافه درباره مشکلات خود بدهید، او بعد از گرفتن نبض شروع می کند به توضیح دادن که مثلا «خون تان فلان جور است و نبض تان مثلا کامل نیست و قلب از ناحیه چپش کمی تحت فشار است. این نشان می دهد شما فلان کار را زیاد انجام می دهید. احتمالا به سبب این قضیه به ستون فقرات شما از ناحیه مهره فلان فشاری وارد می شود که باعث کمردرد برای شما شده. گردش خون در فلان جای شما این جور است لذا گاهی کمی دست تان خواب می رود و دست درد دارید…»

مثلا ایشان به من گفت که شما حجامت کردی یا نه و من گفتم به تازگی روز حزیران این کار را کردم. بعد گفت «ولی چون حجامت عمومی و از پشت بوده نتوانسته مقدار زیادی لخته ها و خون های غلیظی که در پشت پاهای شما جمع شده را بیرون بکشد. این احتمالا باعث درد پا می شود» که دقیقا من هر شب این مشکل پا درد را دارم. ایشان گفت برای همین باید دقیقا پشت دو پا را دوباره حجامت کنم که من بعد از این کار واقعا حس بهتری دارم (فرد حجامت کننده با تعجب خون من را نگاه می کرد و می گفت چقدر غلیظ و لخته شده، خوب شد حجامت کردید). همچنین آقای قدیری به بانو چیزهایی گفت و تجویز کرد که هر دو در حال استفاده از آنها هستیم.

نکته جالب اینجاست که ایشان با ظاهری خیلی ساده کاملا به دل آدم می نشیند و خیلی اهل تبلیغ و بزرگ کردن خود نبوده است. حتی مغازه های کناری درباره این کار خارق العاده او چیزی نمی دانند. همان موقع که ما آنجا بودیم فردی آمد و مقداری خاک شیر خرید و رفت. بدون اینکه بداند اینجا برای خودش مطبی است و ایشان طبیب.

یکی از دوستان دیگر که یک کلیه اش را برداشته تعریف می کرد که مراجعه کرده و آقای قدیری بعد از گرفتن نبضش گفته که شما کلیه چپ نداری برای همین به کلیه راست ت فشار آمده و فلان جور شده. یا مثلا درباره دختر یکی از دوستان که پلاکت خونش مشکل دارد گفته ست کار خاصی از دست من برنمی آید. یعنی این جور هم نیست که خود را سوپرمن جلوه دهد و بگوید علاج همه دردها پیش من است.

خلاصه تجربه خیلی جالبی بود برای ما. یکی از دوستان از رمز کار او پرسیده بود و اینکه آیا با جن و پری و اینها رابطه دارد یا چیز دیگری؟! آقای قدیری مثال جالبی زده بود. گفته بود «من مثل آن میکانیک حرفه ای و با تجربه ای هستم که وقتی یک استارت می زنی و صدای موتور را می شنود سریع می گوید مشکل از فلان پیچ در فلان جاست که شل است یا سفت است. ربطی به اجنه و ماورا الطبیعه ندارد. کلا ۲۱۶ نوع مختلف صدای نبض وجود دارد که من با توجه به آنها کار خود را انجام می دهم»

ویزیت ایشان ۴۰۰۰ تومان است و نسخه ای که می نویسد را می توانید از خودش یا از هر عطاری دیگری بگیرید. البته خودشان گیاهان دارویی مورد نظر را از قبل آماده نمودند و روی هر بسته طریقه مصرف آن نوشته شده است. داروی ما دو بخش بود یک قسمت مخلوطی از پودر گیاهان مختلف که باید به مقدار معینی قبل از ناهار و شام، با آب یا ماست مخلوط می کردیم و می خوردیم. و قسمت دوم هم عرقیات که به هر کدام از ما دو عرق مختلف تجویز کردند که باید بعد از ناهار و شام خورده شود. اینها البته علاوه بر دستورات درباره حجامت بود.

تشخیص بیماری ها به صورت میکروسکوپی حاصل نهایتا همین ۱۰۰ سال گذشته است و پیش از آن ماکروسکوپی بوده و شاید در قرن اخیر با بی توجهی به تجارب قبلی پزشکان و طبیبان، همه به انواع آزمایش ها و عکس های رادیولوژی و چی چی گرافی ها روی آورده اند. حال آنکه سالیان درازی اطبا از روی قیافه، نبض، تب، فیزیک بدن و دیگر ادله ظاهری بیماری ها را تشخیص می دادند و به مردم کمک می کردند. حتی اگر آقای قدیری را هم نمی دیدیم باید حدس می زدیم که برای مشکلات بدن و امراض، خدای متعال حتما نشانه هایی ماکرو برای تشخیص قرار داده است.

دوستی می گفت خیلی جالب است که ایشان بدون هیچ توضیحی مشکلات را می گوید و دارو می دهد در حالی که دکترهای جدید بعد از صدتا عکس و آزمایش، آخرش هم گاها متوجه نمی شوند مشکل از کجاست. همچنین هیچ کدام دید کلی نگر نسبت به همه ی بدن ندارند. متخصص کلیه فقط کلیه را چک می کند و بس و داروهایی می دهد برای خوب کردن همان قسمت. آدم را می بندند به انواع قرص و کپسول و آنتی بیوتیک که هر کدام غیر از وجه مورد نظر برای بهبود، کلی آثار و عواقب سوء دارند.

این پست را نوشتم هم به جهت تشکر و ادای دین به آقای قدیری و هم به جهت مطلع کردن دوستان.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious