هفته ی پیش، شبکه ی یک سیما برنامه ای پخش کرد و بعضی از راهکارهای طب سنتی را برای درمان بعضی بیماری ها زیر سوال برد. اینکه برنامه شان را مزین کرده بودند به چند بخش نمایشی، و در آیتم های نمایشی هر طور که بلد بودند اطباء سنتی و راهکارهایشان را به بدترین وجه مسخره کردند بماند. اینکه کارشناس ها و پزشک هایشان اصلا جواب های قانع کننده و مستدلی در مقابل طبابت سنتی نداشتند بماند. اینکه من در تمام طول دیدن آن برنامه داشتم حرص می خوردم و فشار خونم بالا رفته بود هم بماند. کاری به این ها ندارم. در این نوشته، فقط می خواهم به یک مورد که در آن برنامه هم به آن اشاره شد بپردازم وگرنه در مورد قسمت قبل برنامه ی «گوشه پنهان» که انصافا غیر کارشناسانه ساخته شده بود حرف زیاد است که آن را به کارشناسان و مسئولین مربوطه وامی گذارم.

***

در یکی از نمایش های برنامه ی کذایی، مردی شتابان نوزادش را نزد حکیم آورد و گفت که زرد است و مریض است و دستم به دامنت حکیم. حکیم باشی هم چاقو را برداشت و با شکلک های بسیار مضحک و افه های ترسناک فیلم های ژانر وحشت، به طرف نوزاد حمله کرد تا او را با چاقویی که با آب دهانش تمیز کرده بود، حجامت کند.

بعد هم مجری برنامه رفت سراغ دکتر بهرامی، یکی از بهترین پزشک های حال حاضر کودکان که از قضا، دکتر مطهره هم هست و از روز پنجم عمرش، دکتر او بوده است! این دکتر محترم، حجامت را به عنوان درمان زردی صد در صد رد کرد و گفت که حجامت مخصوصا با تیغ های آلوده، اصلا نمی تواند زردی نوزاد را درمان کند.

***

هیچ وقت یادم نمی رود پنج روزگی مطهره را که دکتر برایش آزمایش نوشت تا میزان زردی اش مشخص شود. کسی که از پایش خون گرفت، آنقدر آن سوزن کلفت را در پای بچه فرو کرد و در آورد تا بتواند یک ذره خون بگیرد که بچه از شدت گریه، کبود شده بود.

از طرفی قرار شد دوباره دو روز بعد، آزمایش تکرار شود تا اگر زردی بالا رفته بود بستری و تعویض خون و… باقی ماجراها که شاید بعضی دوستان در جریان باشند.

من و پدر مطهره فکر کردیم چه کاریست؟! دوباره همان آزمایش و همان قدر گریه و کبود شدن و اگر زردی بالا رفته بود بستری و… می رویم پشت گوش هایش را حجامت می کنیم و خلاص.

البته لازم به ذکر است که اطباء سنتی هم همین طوری حجامت تجویز نمی کنند و فاکتور های زیادی را مد نظر قرار می دهند و سر انجام در مورد مطهره حجامت را توصیه کردند. البته به ما گفته بودند فقط یک تیغ کوچک می زنند و تمام… اما اینطور نبود و پشت هر گوش یک حجامت کامل انجام شد و من، پشت در اتاق، همراه با گریه های دخترکم، بغضم را فرو می خوردم و مدام به خودم می گفتم «قوی باش!»

مرد جوانی که مطهره را حجامت کرد، برای همسرم تعریف کرد که بچه ی خودش هم وقتی به دنیا آمد، زردی اش به عدد ۱۸ رسید (که خیلی بالاست.) پدر، او را به نیت دوا و دکتر از خانه بیرون برد و حجامت کرد و وقتی به خانه برگشت مادر و همسرش متعجب شده بودند که چطور در کمتر از چند ساعت، اثری از رنگ زرد بچه باقی نیست.

***

با توجه به نکات گفته شده لطفا یک مدعی، به سوالات من پاسخ بدهد:

۱- اگر حجامت برای درمان زردی نوزاد، راه اشتباهیست، چطور نوزادان بسیاری با این روش درمان شده اند؟ بدون بستری شدن و تمام استرس ها و نگرانی ها و هزینه هایی که پروسه ی بستری شدن یک نوزاد چند روزه در پی دارد.

۲- شما که می فرمایید اطباء سنتی برای اغراض مادی و پر کردن جیب خودشان دست به چنین تبلیغاتی می زنند، خودتان فی سبیل الله به درمان پرداخته اید؟ که هر بار مراجعه می کنیم، فلان قدر باید بپردازیم، دفتر چه بیمه هم قبول نمی کنید.

ضمن اینکه تاکید می کنم یک حجامت ساده کجا و بستری شدن و زیر مهتابی گذاشتن و تعویض خون نوزاد کجا؟ به نظر شما این ها با هم قابل مقایسه هستند؟!

راستی سازندگان محترم برنامه ی گوشه پنهان!

و آقای دکتر!

یادم رفت بگویم. این روزها دیگر حجامت در مراکز بهداشتی و با وسایل کاملا استریل انجام می شود و هیچ حجامت کننده ای، تیغ را با دهانش تمیز نمی کند.

___________________________________

پی نوشت:

خیلی از دستورالعمل های طب سنتی، بر اساس احادیث ائمه معصومین می باشد و از فرمایشات این بزرگواران استخراج شده است. مخصوصا حجامت که توصیه های زیادی در احادیث به آن وجود دارد. اگر از رمز و راز بعضی حقایق هستی سر در نمی آوریم، لااقل سکوت کنیم و آن ها را مسخره نکنیم.

پیامبر اکرم ( ص ) فرمودند : در حجامت کردن شفاء و بهبودی از بیماری است . ( بحار ، ج ۵۹ ، ص ۱۳۵ )

حضرت علی (ع) فرمودند : همانا حجامت بدن را سالم و عقل را استوار می نماید.( بحار ، ج ۵۹ ، ص ۱۱۴ )

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious