۱-

واقعا تا وقتی شب ها چندین بار برای شیر دادن بیدار نشیم و از زور خواب چشم مون باز نشه… تا وقتی به خاطر پایین اومدن تب بچه، خودمون رو فراموش نکنیم… تا وقتی توی شرایط سخت مجبور نباشیم پوشکش رو عوض کنیم و بشوییمش… تا وقتی… تا وقتی این ها و خیلی سخت ترش رو تجربه نکرده باشیم نمی تونیم درک کنیم که مامان خودمون چقدر زحمت برامون کشیده. البته حالا حالاها هم مونده تا بفهمیم.

مامان خوبم! روزت مبارک.

خیلی دوستت دارم. ممنونم به خاطر تمام زحماتی که برامون کشیدی و من ناتوان تر از اونی هستم که بتونم گوشه ای ش رو جبران کنم.

petunia-flower

۲-

چند وقت پیش دوستم می گفت همکارش یه بچه ی چند ماهه داره و به خاطر کارش، هفته ای سه روز از کرج به تهران میاد. بچه رو به مادرش می سپره و سر کار می ره. نهایتا هم آخر ماه یک حقوق بسیار بسیار ناچیز می گیره. یادم نیست چقدر. مثلا چیزی حدود دویست تومن. شاید هم کمتر.

در مورد شخص این خانم قضاوت نمی کنم. چون نمی شناسمش و شرایطش رو نمی دونم.

اما خودمون در مورد اشتغال توام با مادری کلاه مون رو قاضی کنیم. فقط یه مثال بزنم: چند تا مامان می شناسید که به خاطر بودن در محیط کار و دوری چند ساعته ی هر روزه از کودک شیرخوارشون، شیر شون کم یا خشک شده و مجبور شدن زودتر از زمان معمول، سراغ غذاهای کمکی برن و بچه رو از حقش محروم کردن؟!

مطمئن هستم که نیاز به توضیحات اضافه نداره حرفم. قبلا هم گفتم. شاید شرایط بعضی ها اون قدری خاص باشه که به هر دلیل مجبور باشن با بچه ی چند ماهه همچنان سر کار برن. صحبتم در مورد اونا نیست اصلا.

اما دیروز هم که خدمت رهبر بودیم، ایشون تاکید کردند که پرداختن به خانواده، آرامش در محیط خانه و امنیت داشتن برای کسب علم و دانش و مهارت های مورد نیاز زنانه، همسر داری و تربیت فرزند باید اولویت اصلی زن باشه. تاکید کردند که اشتغال زنان در درجه ی دومه. دوستانی که هر از گاهی می گن آقا تاکید دارند زنان باید کار کنند و در صحنه ی اجتماع حضور داشته باشند… خوبه در صحبت های آقا دقیق بشن. ایشون دیروز دقیقا این جمله رو گفتند: «با اشتغال بانوان مخالف نیستم. مادامی که با مساله ی اصلی تعارض پیدا نکند.»

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!

۳-

روز مادر و روز زن رو به تمام دوستانم که اینجا رو می خونن تبریک می گم. انشاالله بتونیم مادرانی شایسته برای فرزندان مون باشیم و فاطمی اونا رو تربیت کنیم.

و یک تشکر ویژه و خاص دارم از دوستانم که در اداره ی سایت مادربانو زحمت می کشن و حسابی کمک می کنن و سایت رو برای خودشون می دونن. واقعا ازتون ممنونم. روز زن رو بهتون تبریک می گم. می خواستم تک تک بهتون ایمیل بزنم و قدردانی کنم و این روز رو تبریک بگم. اما چند هفته ای هست که ایمیلم مشکل پیدا کرده و در کامپیوتر باز نمی شه و به آدرس ایمیل هاتون دسترسی ندارم تا بتونم با گوشی، بهتون ایمیل بزنم. مطمئنا نزد خداوند ماجور هستید، چون با خودش معامله کردید.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious