نشست «بررسی شرایط مناسب مشاغل برای زنان» با حضور چند تن از فعالان فضای مجازی عصر دیروز در محل دفتر پایگاه تحلیلی- خبری مهرخانه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهرخانه، در این نشست مشاغل امروز جامعه ایران از لحاظ تناسب با شرایط زنان، شاخص های مشاغل زنانه و همچنین تغییر شرایط امروز در راستای متناسب سازی مشاغل با شرایط زنان مورد بررسی قرار گرفت.

آیا مشاغل امروز جامعه ایران با شرایط زنانه تناسب دارند؟
سحر دانشور وبلاگ نویس و خبرنگار خبرگزاری دانشجو در بررسی مشاغل امروز جامعه ایران از لحاظ تناسب با شرایط زنانه با اشاره به حضور گسترده زنان در شغل خبرنگاری گفت: وقتی وارد یک جمع خبری می شوم مشاهده می کنم حدود ۹۰ درصد خانم ها مشغول کار خبری در حوزه مکتوب و حوزه های دیگر هستند و اگر آقایان مشغول به این کار باشند، در حوزه عکس فعالیت می کنند. اما آیا خبرنگاری شغل زنانه است و با شرایط آنان سازگار است؟ در حالی که به نظر می رسد خبرنگاری شغل پراسترسی باشد. باید بررسی کرد به چه علت زنان جذب این مشاغل می شوند؟ اکنون در تمام زمینه ها این جا به جایی مشاغل وجود دارد، به عنوان مثال زنان اکنون در مشاغل تجاری، بازرگانی و یا بازار بورس فعالیت می کنند، در حالی که این مشاغل مناسب زنان نیست. در حال حاضر به دلیل تعاریف نادرست و جا به جایی هایی که وجود داشته است مشاغلی که زنان به آنها اشتغال دارند، مطابق با شرایط آنها نیست.

وی افزود: البته نمی توان به مرزبندی صددرصد رسید که بعضی مشاغل برای تمام زن ها مضر است، بلکه برخی مشاغل برای برخی زنان خوب است و برخی برای برخی زنان آسیب زا است. این که من نمی توانم وزیر بهداشت باشم به آن معنا نیست که دیگری هم نتواند وزیر بهداشت باشد و این که یک نفر خانم توانسته وزیر بهداشت شود، به این معنی نیست که دیگران هم می توانند وزیر باشند؛ لذا مرزبندی قطعی نیست و باید با توجه به نقش ها بررسی شود.
سمانه خرمخان فعال فضای مجازی و شاغل در شرکت بازرگانی و حوزه معماری درباره محیط کار خود گفت: محیط کار من مردانه است و من تنها خانم شاغل در آن محیط هستم، ولی کار من مردانه نیست؛ چراکه بخش اصلی مکاتبات من با بازار بین الملل است که زنان شاغل در دیگر شرکت ها هستند، در نتیجه درست است نقش من در شرکت نقش کلیدی است، اما همان کار را می توانم در منزل نیز انجام دهم.

3357_296

سارا عرفانی وبلاگ نویس و نویسنده نیز درباره مشاغلی که متناسب با شرایط زنان نیستند، گفت: یکی از دوستان من که در رشته جوشکاری هواپیما تحصیل می کرد، تنها دختر محصل در دوره خودشان بود و درس خود را  به پایان رساند، اما چون باید به جوشکاری قطعات هواپیما می پرداخت به آن کار ادامه نداد و اکنون شاغل در حوزه ای است که به رشته تحصیلی اش ربطی ندارد. به نظر من برخی رشته ها کاملاً مردانه است و اشتغال مرتبط با آن نیز کاملاً مردانه است. لذا می تواند شاخص هایی یافت که با احتساب ۲۰ درصد استثناء، معیار مشاغل زنانه قرار گیرند.
هاجر قاسمی وبلاگ نویس و مدرس، درباره نوع تفکر زنانی که اشتغال زنان را دارای اولویت می دانند، گفت: من این تفکر را درک می کنم. با این که نقش مادری بسیار مهم است، اما این که فرد بخواهد در زندگی خود محدود شود و دیگر ابعاد وجودیش رشد نکند، به نظرم تحسین شده نیست و آزار دهنده است و باید راه میانه ای پیدا کرد؛ چراکه طبق تجربه من زنانی که سال ها زندگی خود را وقف دو نقش مادری و همسری کرده اند، بعد از مدت ها آن رشد فکری که باید در زمینه های مختلف داشته باشند را ندارند. باید این مسئله مورد بررسی قرار گیرد و رسیدن به شرایط ایده آل که هم خانه داری در آن لحاظ شده باشد، هم اشتغال زنان به نظر سخت می رسد.

عرفانی در پاسخ به این دغدغه گفت: باید اولویت سنجی شود؛ به فرض اگر اولویت خانمی خانواده باشد، شغلش را با رعایت شرایط خانواده حفظ می کند. شغل را مدتی به حاشیه می برد و به اولویت ها از جمله پرورش فرزند می پردازد.
دانشور با توجه به شرایط ایده آل گفت: شغل ممکن است به منزله رشد زنان و خانه داری به معنای محدودیت زنان نباشد.

____________

 

متن کامل گزارش در سایت مهرخانه

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious