سلام

خیلی وقته اینجا به تصرف مادربانو در اومده و من وقت نکردم چیزی بنویسم. لذاست که اومدم تا رنگ و بوی پدر و پدرانه نویسی از اینجا رخت بر نبندد.

و اما برای امروز آموزش یه نکته خودکشف کرده و در پس اون چند نکته دیگه که ازون نکته اول منتج میشه رو براتون دارم. نکته اصلی در حقیقت شیوه ای نوین و اختراعی توسط اینجانب در پوشک کردن بچه است. ما چون از طرفی فردای روزی که مطهره به دنیا اومد از بیمارستان مستقیم اومدیم خونه خودمون و از طرف دیگه چون شروع ازدواج ما با شروع ریاست جمهوری جناب احمدی نژاد بود و در راستای شعار «ما می توانیم» حرکت می کردیم، در خیلی از زمینه ها تجربه های نویی بدست آوردیم که می خوام یکی از اون ها رو امروز با شما به اشتراک بگذارم.

عملیات مذکور رو ما «خشاب گذاری» نام نهادیم! کل قضیه به این صورت هست که معمولا از قدیم وقتی بچه کار خرابی می کرد و او رو می بردن و توی روشویی توالت می شستن، در مسیر بازگشت و قرار دادن روی زمین و پوشک کردن یا لاستیکی کردنش ممکن بود دوباره پس لرزه هایی رو از او شاهد باشیم و لباس فرد حمل کننده یا زمین و فرش رو نجس کنه. لذاست که معمولا دور بچه یه حوله می پیچن و با سلام و صلوات میارنش. بعد هم مثلا توی خرید سیسمونی ما یه زیر انداز لاستیکی هم وجود داشت که بچه رو روی اون بخوابونیم و عوضش کنیم. که اگه یه وقت مشکلی پیش اومد، همون زیر انداز حداکثر نجس بشه و چیزی ازش رد نشه و به فرش و اینها نرسه.

kheshab

روش «خشاب گذاری» به همه ی این دغدغه ها پایان داد. در این روش پوشک تمیز رو قبل از شستن بچه باز و آماده می کنیم و جایی نزدیک به روشویی قرار می دیم. همچنین یک پارچه برای خشک کردن بچه. پس از انجام عملیات شستشو، همون جا در حالتی که بچه رو با دست چپ و از ناحیه شکم گرفتیم خشکش می کنیم. سپس با دست آزادمون پوشک رو لای پای بچه جاسازی می کنیم. و دقیقا همون جا با همون دست محکم نگه می داریم. حالا با خیال راحت بچه را بیرون آورده، روی فرش یا هر جای دیگه می خوابانیم و پوشک را مرتب کرده و چسب های آن را می چسبانیم. در طول مسیر حمل، بچه حتی می تواند با خیال راحت هرگونه پس لرزه ای را از خود ساطع کند! و جای هیچ نگرانی نیست چون پوشک همه را جذب می کند. تمام.

این روش ساده اما کارساز خیلی به ما کمک کرد و نکته اصلی همین بود که گفته شد.

نکته ی حاشیه ای اول اینکه بزرگترهای ما حتی این کار رو از ما یاد گرفتند و با همین روش بچه رو می شستند که این از دست آوردهای دولت مهرورزی و ما می توانیم بوده قطعا! و اثباتی بر اینکه گاهی میشه از کوچکتر از خودمون هم چیزی رو یاد بگیرم. و ما کوچیک پدر مادرهامون هم هستیم!

نکته حاشیه ای دوم هم اینکه دیده شده کسانی که مستقیما بعد از زایمان به خانه مادرشان می روند بعد از چند ماه که آنجا اتراق می کنند، می ترسند بروند خانه خودشان. چون می ترسند که بچه را خودشان بشویند، یا ناخن هایش را بگیرند، یا بغلش کنند، یا حمام ببرندش و کلی ترس و واهمه های دیگر. به نظر اینجانب، کمی هم استقلال خوب است!

- – - – - – - – -

پادکست به رنگ پدر شماره یک – خشاب گذاری

بعد از نوشتن مطلب به رسم همیشگی یک بار آن را برای مادربانو خواندم تا اگر نکته ای به ذهنش می رسد بگوید. مطهره هم ایستاده بود و گوش می داد. این پادکست تراوشات ذهنی او بعد از اتمام خواندن من است که می توانید از اینجا با حجم ۵۹۱ کیلوبایت دریافت کنید و بشنوید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious