بایگانی برای ۱۳۹۰

روزهای قبل از عید

نوشته شده توسط مادر

روزهای قبل از عید، در تکاپو هستیم، کفش نو، لباس نو… ذوق و شوق داریم از بازار داغ شب عید عقب نمونیم. برای بچه ها حتی اگه لباس مهمونی های قبلی شون نو مونده، اما عشق می کنیم بازم لباس های خوشگل بخریم. برای یه بچه چقدر هزینه می کنیم؟ بلوز، شلوار، کفش، اگه دختر باشه پیراهن های دخترونه که واقعا وسوسه انگیز هستن و آدم نمی تونه خودشو کنترل کنه (سنگ بشم اگه خودمو مستثنا کنم)

اما توی همین حال و هوای قشنگ بهاری که لبریز از ذوق و شوقیم، پدر و مادرهایی هستن که فقط ناظر خوشحالی های ما هستن و فقط آه می کشن که بچه هاشون باید همون لباس کهنه های قبلی رو بپوشن و فقط حسرت می خورن.

عکس دختر کوچولویی که چون کسی را نداشت که مراقبش باشد، همراه پدرش به محل کارش می رفت و در ساختمان سازی به او کمک می کرد.

این روزها، وقتی داریم لباس ها رو زیر و رو می کنیم تا خوشگل ترین ها رو برای بچه هامون بخریم، دل مون رو بذاریم پیش اون بچه ها. اگه خیلی هنرمند باشیم، یه دست لباس نو هم می گیریم و به بچه ی بی بضاعتی که شاید دور و برمون اگه درست نگاه کنیم حتما پیداش می کنیم هدیه می دیم. اگه هم کمتر هنرمند هستیم، می تونیم بریم سراغ کمد لباس بچه مون، یکی دو تا از لباس هاش رو که کوچیک شدن اما هنوز نو هستن برداریم، ازشون دل بکنیم و هدیه بدیم. آخه مشکل اینه که ما از لباس های کوچیک بچه ام نمی تونیم دل بکنیم. بیاین با این مشکل خودمون دست و پنجه نرم کنیم.

بیاین لبخند رو به بچه های دیگه هم هدیه بدیم.

***

اگه دوست داشتید، به سبک این موج های وبلاگی، شما هم قدمی در این زمینه بردارید. یاعلی بگید، احسان کنید و یادداشتی هم در وبلاگ کوچولوی دلنبدتون بنویسید. شاید امسال با این کار کوچیک، چند تا بچه بیشتر از سال های قبل شاد بشن.

یا علی

موج وبلاگی «جانم فدای امام نقی (علیه السلام)»

سلام

امام نقی علیه السلام فرموده اند:

«أَلهَزلُ فُکاهَةُ السُّفَهاءِ وَ صَناعَةُ الجُهّالِ»

مسخره کردن دیگران، تفریح سفیهان و کار جاهلان است.

Make fun of others, is stupid fun and ignorant work

اوایل امسال متاسفانه عده ای از اهالی وب فارسی در اقدامی هماهنگ و با محوریت گروهی که در سایت فیس بوک ایجاد شد، پا را از گلیم خود بیرون کرده، از خطوط قرمز شیعیان، مسلمانان (و حتی همه انسان های آزاده و با فرهنگ دنیا با هر نوع تفکر و مذهبی که دارند) عبور کردند و مسخره کردن امام نقی (علیه السلام) را در دستور کار خود قرار دادند.

این عده در این حرکت شوم خود از هیچ تلاشی فروگذار نبوده و متاسفانه هرگونه بی حرمتی و اهانت را نسبت به دهمین امام معصوم ما روا داشتند. از به اشتراک گذاشتن مطالب بی پایه و هجویات من در آوردی نسبت داده شده به ایشان گرفته تا انتشار عکس حیوانات چهارپا به عنوان تصاویر ایشان در موقعیت های مختلف… که هر یک از این توهین ها به تنهایی برای به جوش آمدن خون یک مسلمان غیرت مند کافی است.

البته مقابله هایی از جنس صدور بیانیه و ابراز انزجار در قالب موج وبلاگی «جانم فدای حضرت هادی(ع)» شکل گرفت.

جای بسی تعجب است که این گروه با این درجه از توحش و اهانت به مقدسات دیگران به شکل افسار گسیخته، همچنان آزادانه به فعالیت خود ادامه می دهند و فضای وب فارسی را آلوده و خاطر دوستان و محبین اهل بیت علیهم السلام را آزرده می نمایند. همچنین طی روزهای اخیر گروه خود در شبکه پلاس را هم راه اندازی نموده اند.

جالب اینجاست که بسیاری از دوست داران امام نقی و مریدان ایشان در عین حالی که از این جریان دل خوشی ندارند اما فعالیتی هم در جهت مقابله با آن نمی کنند. بسیار تاسف برانگیز است که فعالان سایبری به اندازه ارسال یک report (گزارش تخلف) بر روی صفحه اصلی این گروه در فیس بوک یا در شبکه پلاس وقت و انرژی صرف نمی کنند یا به اندازه یک لایک و یا عضو شدن در گروه دوست داران حضرت به خود زحمت نمی دهند. در عین حالی که همه ما می دانیم هم اکنون در شبکه های اجتماعی همین عددها هستند که جایگاه دارند و فرصت دیده شدن ایجاد می کنند. وقتی نوشته ای ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ لایک دریافت می کند کل فعالان وب در سراسر دنیا به آن توجه خواهند کرد.

عده ای از برادران ما در افغانستان در مقابل توهین به قرآن و سوازندن آن توسط نظامیان آمریکایی با تمام هستی خود می ایستند و دشمن با هلیکوپتر به صفوف محکم آنها منور شلیک می کند و آنها هم چنان برای آرمانها و عقاید خود بیشترین هزینه ها را متقبل می شوند اما ما پای کامپیوترهایمان …

اگر امروز به وجود جامعه سایبری و دوستی ها و روابط سایبری و زندگی سایبری اعتقاد داریم باید بدانیم که برای ما سایبری ها در آخرت حساب و کتاب سایبری هم وجود خواهد داشت و آن روز برای تک تک کلیک هایی که کردیم و نکردیم، و همه چیزهایی که در مانیتورهامان دیدیم و همه وقت هایی که صرف کردیم، باید جوابگو باشیم.

من اینجا از همه دوستان و همکاران تقاضا دارم به صورت جدی با این قضیه برخورد نموده و در وبلاگ ها درباره آن مطلب بنویسند یا بیانیه مشترک را بازنشر دهند و آن را به هر نحو ممکن به اشتراک بگذارند. همین الان اگر در گوگل نام امام نقی (ع) را جستجو کنیم هنوز هم نتایجی که در صفحه اول به چشم می خورد، متاسفانه توهین های همین گروه بی شرم است و نتایج صفحه اول تصاویر غیر قابل وصف است. لذا این بار بر خلاف دفعه قبل نام ایشان را با همان عبارت امام نقی (ع) در همه نوشته های خود قید می کنیم تا انشا الله اینترنت را از لوث نوشته ها و تصاویر این گروه پاک سازی کنیم.

بیانیه زیر به عنوان محور حرکت به صورت کوتاه و به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی تهیه شده تا انشاالله در تمام دنیا توسط مسلمانان منتشر گردد:

- – - – -

به نام خدا

«جانم فدای امام نقی (علیه السلام)»

ما جمعی از فعالان وب، نسبت به کلیه اقداماتِ ساماندهی شده توهین آمیز بر ضد اسلام و ارزش های مسلمانان که در فضای اینترنت انجام می شود اعتراض داریم و معتقدیم مدیران سایت های بزرگ و شبکه های اجتماعی نباید به کاربران بی ملاحظه ای که با تاسیس گروه ها و نوشته های خود به عقاید و باورهای دینی دیگران توهین می کنند و عملاً آزادی عقیده و بیان را زیر سوال می برند، اجازه فعالیت دهند. ما از مدیران گوگل، فیس بوک، توییتر و دیگر شبکه های اجتماعی می خواهیم صفحاتی که به صورت سازماندهی شده، آزادی عقیده انسانها را با توهین خدشه دار می کنند، مسدود سازند. همچنین از این سرویس ها می خواهیم با برخورد غیر گزینشی، به اعتراضات گسترده و بلاک و ریپورت ها ترتیب اثر دهند. و به آنها اخطار می کنیم که در غیر این صورت، شعله خشم مسلمانان جهان دامان آنها را نیز خواهد گرفت.

- – - – -

In the name of God

“my soul is victim of Imam Hadi”

We, as Muslim users are going to protest against the offensive actions done against our religious believe that has done at internet during this days. We believe that this actions had been organized by some groups and they groups intentionality want to attack some muslim and shia opinions for increasing the crisis between some religious members relationship. So we want that the managers of social networks and general website to ask their users to avoid these offensive actions against any kind of religious belief. We also want to block some users in their networks and website. We hope that they dear managers have a due response to our request and the muslims can keep their anger.

- – - – -

بسم الله الرحمن الرحیم

“أرواحنا فداء الإمام علی النقی علیه السلام”

إننا، وبإسم مجموعة من النشطاء على صفحات الإنترنت، نعلن إستنکارنا الشدید ونشجب وندین جمیع ما یقال ویکتب فی الشبکة العالمیة للإنترنت وفی المواقع الإجتماعیة المشهورة والتی ترمی إلى الطعن فی الدین الإسلامی الحنیف وفی أصول معتقدات المسلمین.
لقد ظهرت فی الأونة الأخیرة صفحات مخصصة للإزدراء من معتقدات المسلمین والإنتقاص من شخصیات مرموقة على الصعیدین الإسلامی والعالمی والقذف الصریح لأئمة الشرائع السماویة. وإننا نحمل مسؤولیة صدور هذه الإنتهاکات وما یعقبها من ردود أفعال تقسم المجتمع وتحرق الأخضر والیابس على عاتق المسؤولین عن هذه الشبکات والمواقع.
کما وإننا نرى إن المسؤولین عن هذه المواقع والصفحات یتحملون الجزء الأکبر من المسؤولیة فی منع صدور هکذا انتهاکات صارخة وتعدیات صریحة مثل التی صدرت مؤخرا فی النیل من مولانا ومولى المسلمین حفید الرسول الأعظم وابن شبیهة مریم الإمام علی بن محمد الهادی النقی العسکری (علیه أفضل الصلاة والسلام).
یجب أن یکون الإنترنت والشبکات الإجتماعیة فرصة للتعارف والتقارب بین الملل والنحل ومنارة للتواصل الإجتماعی وقبول الطرف الآخر وإحترام الرأی المخالف کی نستطیع النهوض بالحضارة الإنسانیة إلى المزید من التقدم والتطور والکمال.
لذا فإننا ندعو المشرفین على هذه المواقع وشبکات التواصل الإجتماعیة، کـ شبکة غوغل+ وفیس بوک وتویتر، أن یمارسوا حقهم فی منع هذه التصرفات المزریة والتی تقود الإنسانیة إلى العصور الوسطى المظلمة والتی تتخذ من النیل وسب وسحق الرأی الآخر شعارا لها.
على القائمین على هذه المواقع أن یفعلوا ما بوسعهم، من حذف وصد وإلغاء هذه الممارسات المشبوهة، لوقف هذه الإنتهاکات والتعدیات وإلا فإننا نحذرهم من ردة الفعل الغاضبة لملایین المسلمین المؤمنین الذین یرخصون الأرواح والأبدان دفاعا عن مقدساتهم وأئمتهم.

- – - – -

همچنین ما فعالان وب در ایران ضمن ابراز انزجار خود از این گروه اعلام می داریم:

۱- سیستم قضایی خیلی از کشورها برای پرونده های مشابه از سایت هایی مثل گوگل یا فیس بوک شکایت کرده اند و این موضوع مسبوق به سابقه است. لذا از دستگاه محترم قضایی کشور می خواهیم در این خصوص از خود حرکت شایسته ای نشان داده و به صورت رسمی و بین المللی از این گروه شکایت کنند.

۲- از پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا (فتا) درخواست داریم با تمام توان و تجهیزات خود بر روی این پروژه اقدام نموده و از هیچ تلاشی در جهت دستگیری و محاکمه عوامل اصلی این گروه ها فروگذار نباشند.

۳- از دستگاه های اطلاعاتی کشور و سربازان گمنان امام زمان (عج) می خواهیم هرچه سریع تر به صورت ریشه ای با مسببان این پدیده شوم برخورد نمایند و اگر از بیرون از مرزهای کشور هدایت و تغذیه می شوند ریشه آنها را نابود کنند.

۴- همچنان از این تهدید به عنوان فرصت برای شناخت هرچه بیشتر این امام معصوم استفاده خواهیم برد و از الان تا روز شهادت امام نقی به تاریخ جمعه ۵ خرداد ۹۱ وب فارسی را از کلمات گهربار و شیوه زندگی و منش آن بزرگوار آکنده خواهیم کرد. و انشاالله امسال در روز شهادت ایشان همه ما «اهالی وب» اجتماع خواهیم کرد و در سالگرد از دست دادن آن بزرگوار، سوگواری و عزاداری خواهیم نمود. (جزئیات این برنامه بعدا به اطلاع خواهد رسید)

۶- ما امامان و پیشوایان خود را از عمق جان دوست داریم و از محبت آنها دست نمی کشیم. هر که امامان ما را دوست بدارد دوست داریم و هر که با آنها دشمنی کند، دشمن ما خواهد شد و تکلیف ما با دشمنان مان معلوم است. (ولی لمن والاکم و عدو لمن عاداکم)

پی نوشت: کلیه اخبار و بازتاب های خبری و لینک ها به تدریج ذیل همین نوشته قرار داده خواهد شد. از همکاران وبلاگ نویس درخواست دارم مشارکت خود در این بیانیه را در قسمت نظرات اعلام نمایند.

در جلسه ی نقد «هدیه ولنتاین»

عباسلو : «هدیه ولنتاین» سارا عرفانی اثری احساسی است

دوشنبه دوم اسفند ماه، کتاب «هدیه ولنتاین» توسط احسان عباسلو، در سرای اهل قلم نقد و بررسی شد. متن زیر به نقل از خبرگزاری ایبنا آورده شده است.

در این نشست عباسلو در ابتدا به بیان پاره‌ای ویژگی‌ها و ارکان داستان کوتاه پرداخت و گفت: واضح است که در داستان‌نویسی محتوا و فرم به یک اندازه حایز اهمیتند. ضمن آن‌که در هر متن داستانی، محتوا تکراری است و نحوه ارایه آن می‌تواند هنر داستان را شکل بدهد.

وی در ادامه با اشاره به دیدگاهی از «متیوس» درباره داستان کوتاه توضیح داد: به گفته «متیوس» داستان کوتاه نمایشنامه تک پرده‌ای است؛ یعنی ما زمان و مکان محدودی در داستان کوتاه داریم و  در این فضای محدود باید بتوانیم بسیاری از نیازهای مخاطبان را برطرف کنیم.

این داستان‌نویس در ادامه افزود: نویسنده نمی‌تواند در حوزه مضمون خلاقیت داشته باشد. خلاقیت عمدتا در حیطه فرم اتفاق می‌افتد و ما برای بسط دادن پلان داستانی باید با توجه به پیام داستان قالب متناسب و خلاقانه آن را انتخاب کنیم. به فرم‌های جدید برسیم و از قالب‌هایی که خواننده را جذب نمی‌کند، ‌دوری کنیم؛ ‌چرا که هر کجا تکرار تمام شود، ‌هنر آغاز می‌شود.

نویسنده «کلاژ» گفت: به اعتقاد ادگار آلن‌پو و متیوس داستان کوتاه، ‌همان داستان بلند با حذف زواید است. یعنی ما باید در جاهایی به خواننده اعتماد داشته باشیم و لزومی ندارد که فکر کنیم همه چیز در داستان گفتنی است؛ چرا که همه جزییات نیاز به مرور ندارند و از این رهگذر باید قابلیت داستان شدن در ذهن  مخاطب را همواره مد نظر داشته باشیم.

این منتقد ادامه داد: به اعتقاد متیوس داستان کوتاه اگر پی‌رنگ نداشته باشد، ‌بی‌ارزش است؛ یعنی داستان باید معمایی را ایجاد کند و ما را از نقطه A به B ببرد و در نهایت احساس کنیم که حرکتی در داستان صورت گرفته است.

 

عباسلو اضافه کرد: از سوی دیگر خوشخوانی داستان ارتباطی با ساده و بی‌فرم بودن زبان داستانی ندارد و اگر زبان ساده و عاری از صنعت ادبی و پیام تکراری باشد، پیام داستان حالت شعاری به خود می‌گیرد و خواننده را زده می‌کند.

عباسلو در ادامه سخنانش با اشاره به چگونگی طرح نقطه اوج در داستان کوتاه تاکید کرد که خوانند باید نسبت به توصیف چند ماجرا کنار یکدیگر و تبدیل یکی از وقایع به نقطه اوج، هوشمندی داشته باشد.

وی در بخش دیگر گفته‌هایش، داستان «پارسا»ی مجموعه داستان «هدیه ولنتاین»‌ را در مرحله طرح و داستان «صدف» را دارای نقطه اوج دانست که به باور او نشانگر حرکت در طول داستان است.

این مترجم ادامه داد: طرح سوال و پیام در محتوای داستانی باید با فرم بدیع ارایه شود و این نحوه ارایه پیام است که خواننده را جذب می‌کند.

عباسلو با اشاره به نحوه رعایت منطق داستانی، ضمن هنجار‌شکنی در داستان، گفت: امروز داستانی زبان خود را پیدا می‌کند که فرم مناسب خود را پیدا کرده باشد. بهتر است که آوانگاردیسم را در خلق هنر به کار ببریم، البته با این شرط که منطق را حتی در بی‌منطقی رعایت کنیم.

وی در ادامه به داستان «هدیه ولنتاین» از این کتاب اشاره کرد و توضیح داد: در داستان «هدیه ولنتاین» پیام برای مخاطب، جدید نیست، ولی فرم حرف اول را می‌زند. نوع دوستی دختر و پسر در این داستان با فرمی تازه بیان شده، ولی چیدمان فرمی، زیبایی خاصی به مضمون داده است. در بازی سیلان ذهن لا‌به‌لای دیالوگ‌های قهرمانان این داستان، آنجا که در رستوران نشسته‌اند، به گذشته و نحوه آشنایی‌شان ‌برمی‌گردیم و این بازی فرمی برای خواننده می‌تواند جذاب باشد.

عباسلو  همچنین درباره داستان پایانی این کتاب نیز توضیح داد: داستان آخر کتاب از جالب‌ترین داستان‌های آن است. در این اثر وقایع معماگونه کنار هم چیده می‌شوند و خواننده با حل کردن یک پازل، لذت داستانی را احساس می‌کند و در نهایت به گره‌گشایی می‌رسد. در این شیوه می‌توان گفت که نحوه بیان یک مضمون آشنا، جدابیت لازم را به وجود آورده است.

این منتقد در پایان گفت: زبان نویسنده این کتاب در بسیاری از بخش‌ها احساسی است؛ ‌در حالی که زبان ارتباطی به فضای داستان کمک بیشتری خواهد کرد. در نهایت آنکه هر چه داستان‌های هدیه ولنتاین به کمک خلاقیت در فرم رفته‌اند، ‌موفق عمل کرده‌اند.

مجموعه داستان «هدیه ولنتاین»، زمستان امسال (۹۰)، ‌از سوی انتشارات «کتاب نیستان» راهی بازار کتاب شد.

___________

گزارش در ایبنا

انتشارات نیستان

 

***

پی نوشت بی ربط:

افتتاح نسخه ی آزمایشی سایت «وب خبر» در روز ولادت امام حسن عسکری را به همسرم تبریک می گویم و امیدوارم همواره موفق باشند. چنانچه تمایل دارید از اخبار و اطلاعات دنیای وب و فضای مجازی آگاه شوید، این پایگاه، به شما کمک خواهد کرد.

جابه جابه

  نوشته شده توسط مادر

وقتی بعد از چند هفته یا حتی دو سه ماه، یاد می گیری دیگر به کلاه نگویی «دالاه»، به آلبالو نگویی «آل» یا کمی پیشترفته ترش، «آبالا» و به کیوی نگویی «تیبی»، دوست دارم باز هم همان کلمه ی اشتباهِ قشنگ را بگویم و ازت بخواهم آن را مثل قبل بگویی. مثل وقتی که بابا می رود ماشین را «جابه جابه» کند و تو دیگر آن را اشتباه نمی گویی و من همچنان در دلم، مدام می گویم بابا رفته ماشین را جابه جابه کند.

انگار می خواهم گذشت زمان را انکار کنم. می خواهم به خودم دروغ بگویم که تو قرار نیست بزرگ شوی و من قرار نیست پیر شوم، در حالی که قرار است.

و این روزها، پیشرفت های تو مدام به یادم می آورد که زمان، با سرعت در گذر است.